Inteligentne wioski (Smart Villages) to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi.
Właśnie ruszyły i trwać będą do 15 września konsultacje II wersji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (link).
Jest w nich zawarta również idea inteligentnych wiosek. Zapraszamy do zapoznania się z nią mieszkańców wsi, samorządowców, organizacje non profit czy koła gospodyń wiejskich. Wszystkich tych, którzy szukają praktycznych rozwiązań dla rozwoju swoich małych ojczyzn. Ludzi którzy umieją korzystać z tego, co daje im najbliższe otoczenie, infrastruktura, czy położenie geograficzne.
Jak rozumieć określenie Inteligentne Wioski?
W skrócie są to wsie, gminy i społeczności otwarte na nowe technologie oraz umiejętność łączenia ich w celu poprawy życia, promocji i rozwoju swoich obszarów, grup społecznych, czy biznesów poprzez myślenie perspektywiczne, łączące interesy małych miasteczek i większych miast położonych w okolicy, czy w końcu dużych aglomeracji, które często bywają bliżej niż nam się wydaje. Inteligencja ta polega na budowaniu nowych relacji biznesowych i często wykorzystaniu powszechnego dostępu do szerokopasmowego internetu.
Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na tworzenie Inteligentnych Wiosek. Wszystko zależy od lokalnych dóbr i ludzi którzy umieją korzystać z konkretnej wiedzy oraz doświadczeń. W podobny sposób funkcjonuje tysiące „wiosek” w całej Europie. Większość ich inicjatyw jest wspierana przez europejskie fundusze.
Lokalny przykład
W naszym regionie pochwalić możemy się Fundacją Zakątek Sztuki, która przy współpracy z Urzędem Gminy Rzeczenica oraz firmą Build IT UP sp. z o.o. sprowadziła na teren powiatu człuchowskiego koncepcję inteligentnych wiosek poprzez ustawienie w Rzeczenicy zaczytanej ławeczki. Myślą przewodnią projektu jest przypomnienie mieszkańcom jaką wielką radość niesie ze sobą czytanie książek.
Ławka ma bardzo oryginalną budowę, m.in. posiada szufladę na książki oraz autorską grafikę Bartłomieja Ożańskiego, prezesa Fundacji Zakątek Sztuki. Jest to miejsce, gdzie można czytać książkę i spędzać czas na świeżym powietrzu. W ławeczkowej szufladzie znajdują się już książki, jednak Fundacja gorąco zachęca użytkowników, aby przynosili dodatkowo swoje ulubione pozycje opatrując je podpisem „Książka w ruchu”.
Zgodnie z projektem rzeczenicka ławeczka jest jedną z siedmiu, które mają stanąć na terenie gminy Rzeczenica. Ławki zostaną opatrzone kodem QR, do których będzie przypisywany na bieżąco aktualny księgozbiór. Będzie to możliwe dzięki aplikacji na androida. Fundacja ma zamiar wprowadzać innowacyjne rozwiązania, tak aby służyły zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom. Takie zabiegi mają rozwijać gminę w duchu nowych technologii.
Więcej informacji na temat koncepcji Inteligentnych Wsi i sposobu ich wdrażania w najbliższym okresie, szukajcie w Lokalnej Grupie Działania Ziemi Człuchowskiej (ul. Ogrodowa 26, 77-310 Debrzno, tel. 59 83 35 930, e-mail biuro@lgdzc.pl).