Gmina Koczała

O GMINIE

Gmina Koczała to gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim. Siedzibą gminy jest wieś Koczała. Według stanu na 31 maja 2017 r. gminę zamieszkiwało 3548 mieszkańców.

Ważny element lokalnego krajobrazu stanowią lasy, głównie sosnowe i świerkowe, zajmujące 70% powierzchni gminy. Są one bogate w runo leśne (m.in.: grzyby, jagody, borówki), jak też zwierzynę, (m.in.: sarny, jelenie, dziki, lisy, zające, bobry, wilki, bociany, żurawie, łabędzie).

Na terenie gminy znajduje się 20 jezior o zróżnicowanej wielkości i głębokości. Jednym z cenniejszych obiektów przyrodniczych w gminie Koczała jest jezioro Dymno. Jest to jednocześnie zbiornik o bardzo wysokich walorach turystycznych i rekreacyjnych. Ze względu na krystalicznie czystą wodę, bogactwo gatunków ryb takich jak: leszcz, lin, karaś, okoń, płoć czy szczupak oraz łagodną linię brzegową przyciąga zarówno amatorów pływania, nurkowania, wędkowania, jak i żeglowania.

Powstała kilka lat temu infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa w pobliżu jeziora umożliwia biwakowanie i obozowanie na kempingu z dostępem do kuchni oraz sanitariatów, a także wypożyczenie rowerów lub kajaków. Gmina posiada bazę noclegową w postaci ośrodków wczasowych, gospodarstw agroturystycznych oraz pól namiotowych i kempingowych, co pozwala zaspokoić zróżnicowane wymagania odwiedzających ją turystów.

Do pozostałych atrakcji Gminy Koczała należą z pewnością spływy kajakowe rzekami Brdą i Rudą. Brda należy do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez kajakarzy. Ruda polecana jest zwolennikom spokoju i dziewiczej przyrody. Do dyspozycji miłośników pieszych wędrówek oraz jazdy na rowerze pozostają liczne trasy i ścieżki rowerowe. Warte uwagi są również trzy zabytkowe kościoły znajdujące się w Koczale (z 1902 r. z barokowym wyposażeniem datowanym na XVII w.), Starznie (1617 r.) i Pietrzykowie (XIV w.) oraz pomniki przyrody w postaci dębów szypułkowych. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mają dostęp do wciąż rozwijającej się infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w postaci boisk, siłowni plenerowych, wiat czy zabezpieczonych miejsc na ogniska.

Wszystkich, którzy szukają wytchnienia od pędu i zgiełku wielkich miast zapraszamy do gościnnej i urokliwej Gminy Koczała.


GALERIA


POLECANE STRONY