Gmina Rzeczenica

O GMINIE

Gmina Rzeczenica położona jest na granicy województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, w powiecie człuchowskim. Obszar gminy obejmuje powierzchnię 274,92 km2. Teren ten charakteryzuje się bardzo dużym stopniem lesistości (lasy zajmują ponad 66% powierzchni). Na obszarze gminy zamieszkują 3781 osób, gęstość zaludnienia wynosi niewiele ponad 14 osób/ km2. Ponad połowę populacji stanowią kobiety (51%). W skład gminy wchodzą 24 miejscowości w obszarze 7 sołectw: Breńsk, Brzezie, Gwieździn, Międzybórz, Olszanowo, Pieniężnica oraz Rzeczenica. Największą liczbę mieszkańców posiada sołectwo Rzeczenica (1541 osób, co stanowi ponad 40% ogółu populacji gminy) a najmniejszą sołectwo Olszanowo (176 osób czyli 4,65% populacji gminy).

Walory naturalne gminy z pewnością urzekną każdego. To niezwykle atrakcyjny obszar, cichy i spokojny o pięknych krajobrazach oraz czystym powietrzu. Wymarzone miejsce dla amatorów wypoczynku na łonie natury i miłośników przyrody: wędkarzy, grzybiarzy, kajakarzy i rowerzystów.

Na terenie Gminy Rzeczenica i w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilka zbiorników wodnych. Do największych należą graniczące z terenem gminy jeziora: Bielsko, Szczytno (powierzchnia – 645,2 ha) oraz Krępsko (powierzchnia 377,3 ha). Na terenie gminy znajdują się także mniejsze zbiorniki wodne, do których należą: jezioro Olszanowskie Duże oraz jezioro Orzechowo. Pomniki przyrody w gminie Rzeczenica – to dwa pojedyncze drzewa: cis pospolity koło Leśnictwa Cisowo i dąb szypułkowy w Międzyborzu oraz dwa głazy narzutowe: w Grodzisku i Olszanowie. Rezerwaty przyrody, które zdecydowanie trzeba zobaczyć to „Bocheńskie Błoto”, „Międzybórz” oraz „Cisy w Czarnem”.


GALERIA


POLECANE STRONY