Miasto Człuchów

 

 

O MIEŚCIE

 

Człuchów to miasto w województwie pomorskim, siedziba powiatu człuchowskiego oraz gminy miejskiej i wiejskiej Człuchów. Według danych z 30 czerwca 2016 roku miasto liczyło 13 936 mieszkańców. Leży na pograniczu Kaszub i Krajny.

Niewątpliwą atrakcją Człuchowa i okolic jest polodowcowe ukształtowanie terenu z charakterystycznymi jeziorami oraz malowniczymi wzgórzami morenowymi, gęsto porośniętymi lasami. Tak bogate i różnorodne środowisko przyrodnicze stanowi naturalny raj dla żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy czy też miłośników wypoczynku.

Istotnym atutem miasta jest też jego przeszłość, której ślady są do dziś widoczne w wielu miejscach. Warto zobaczyć pozostałości pokrzyżackiego zamku – fosy, kamienne umocnienia podzamczy, mury obronne oraz 46-metrową wieżę. Ciekawe są także: kościół pw. św. Jakuba Apostoła, rynek z kamienicami, poczta, ratusz, wille na ul. Batorego, dawna stacja dyliżansowni, dawny browar i park miejski „Lasek Luizy”. Niewątpliwą ciekawostką jest Park Atrakcji na plaży OSiR, w skład którego wchodzą zjeżdżalnie i baseny wodne, park linowy, minigolf i ścianka wspinaczkowa.

Człuchów posiada także bogatą ofertę imprez plenerowych, są to m. in. Polish Boogie Festival , Pomorski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, Dni Człuchowa, Impresje Piwne, CZW RAP Night , Street Jam, Piknik Rodzinny, Pożegnanie Lata czy Mistrzostwa Motocrossowe.

Patronem Miasta jest św. Jakub , który swoje święto obchodzi 25 lipca. Z tej okazji na rynku corocznie odbywa się Lawendowy Jarmark św. Jakuba.

 

GALERIA

 

POLECANE STRONY